Service GSM · Alcatel

Service GSM Alcatel OneTouch Fierce 2

Diagnoză, piese din stoc și montaj pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 (telefon). Fără filtre pe categorie — totul pe fluxul Service GSM.

Service GSM Alcatel OneTouch Fierce 2

Alcatel OneTouch Fierce 2

Alcatel OneTouch Fierce 2

Telefon · An 2014 · OT-7040N, 7040N, OT-7040T, 7040T

În laboratorul QuickGSM Service tratăm acest model pe flux Service GSM: estimare clară, piese verificate și testare înainte de predare.

  • Diagnostic înainte de montaj
  • Piese din stoc sau pe comandă
  • Garanție 90 de zile pentru lucrare

Fișă catalog pe categorie Reparații Piese

Profil tehnic

În fișa tehnică asociată, Alcatel OneTouch Fierce 2 (an 2014) este descris cu dimensiuni 71.9 x 141 x 9.9 mm și greutate 149 g. Pe partea de afișare și alimentare: ecran / panou 5 in, TFT, 540 x 960 pixels, 18 bit, autonomie susținută de o baterie 2000 mAh, Li-Ion. Platforma rulează pe Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212), cu procesor 2x 1.2 GHz ARM Cortex-A7,, grafică Qualcomm Adreno 302, 400 MHz, memorie 1 GB, 333 MHz, stocare 4 GB. Sistemul indicat este Android 4.4 KitKat, cameră / înregistrare la specificații 2592 x 1944 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps.

Reparații disponibile

Tarife orientative pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 — alege intervenția pentru detalii și montaj.

Intervenții și piese din stoc

Selecție din stoc pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 — 1 poziții.

Întrebări frecvente

Cât costă să schimb display-ul pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Tariful orientativ pentru schimbare display pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 este Cerere ofertă. Prețul include piesa și manopera; unde apare „Cerere ofertă”, primești estimare înainte de execuție. Merită reparat dacă restul telefonului e sănătos — reparația e de obicei mult sub prețul unui aparat nou.

Cât costă să schimb bateria pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Schimbarea bateriei pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 este Cerere ofertă (tarif orientativ din catalog). Dacă telefonul se stinge la 20–40%, se descarcă rapid sau se încălzește, acumulatorul e de obicei cauza. Montajul se face în laborator, cu test de încărcare înainte de predare.

Cât durează reparația unui Alcatel OneTouch Fierce 2?

La QuickGSM, baterie sau mufă se rezolvă adesea în 30–60 de minute, iar display-ul în 1–3 ore, dacă piesa e pe stoc. Intervențiile uzuale se finalizează în aceeași zi. Pentru piese la comandă sau placă de bază, îți comunicăm termenul după verificare. Program laborator: luni–vineri 10:00–19:00, sâmbătă 10:00–14:00.

Aveți piese pe stoc pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Multe display-uri, baterii, mufe și capace spate pentru modelele uzuale sunt pe stoc în laborator. Pentru variante rare confirmăm disponibilitatea la telefon sau WhatsApp înainte să vii. Dacă piesa se comandă, îți spunem termenul — nu pornim reparația fără acordul tău.

Folosiți piese originale sau aftermarket pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

La QuickGSM îți prezentăm opțiunile disponibile pentru Alcatel OneTouch Fierce 2: piesă originală / originală recondiționată sau aftermarket premium, cu diferența de preț și de calitate (culori, touch, autonomie). Alegi tu înainte de montaj — nu montăm o variantă fără acord.

Unde găsesc o baterie pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Găsești o baterie pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 în catalogul QuickGSM: piese verificate, cu montaj în laboratorul din București, Sector 4. Poți comanda acumulatorul online sau veni în service pentru înlocuire — diagnosticul confirmă starea bateriei, iar lucrarea are garanție de 90 de zile.

Unde găsesc un display/ecran pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Găsești un display/ecran pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 la QuickGSM — atât piesa din catalog, cât și schimbarea în laborator. Diagnosticul stabilește dacă e nevoie de display, display original sau ansamblu complet; montajul se face cu testare touch și imagine înainte de predare.

Unde găsesc o mufă încărcare pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Găsești o mufă încărcare pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 la QuickGSM. Încărcarea intermitentă sau portul uzat se rezolvă de obicei prin înlocuirea conectorului sau a modulului de încărcare, cu test de curent după montaj în service.

Unde găsesc un capac spate pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Găsești un capac spate pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 în catalogul QuickGSM. Înlocuirea se face în laborator, cu aliniere corectă a camerei și a carcasei — poți comanda piesa online sau solicita montaj pe loc când stocul permite. Tariful orientativ pentru capac spate: Cerere ofertă.

Doar sticla e spartă sau trebuie tot display-ul pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Dacă imaginea e intactă și touch-ul merge, uneori se poate schimba doar sticla. Pete negre, linii, flicker sau touch mort înseamnă de regulă ansamblu display. La Alcatel OneTouch Fierce 2 confirmăm varianta la diagnostic, ca să nu plătești un display complet dacă nu e nevoie.

Alcatel OneTouch Fierce 2 nu se încarcă — e mufa, cablul sau bateria?

Încercăm întâi un cablu/încărcător bun și curățarea portului (praf). Dacă încarcă doar dintr-un unghi sau se întrerupe, e de obicei mufa. Dacă e mufa, tariful orientativ e Cerere ofertă. Dacă procentul sare sau se stinge brusc, e mai degrabă bateria. Diagnosticul în laborator separă cablu, port, acumulator și placă — nu schimbi piese pe ghicit.

Se pierd datele dacă repar un Alcatel OneTouch Fierce 2?

La schimbare display, baterie, mufă sau capac, datele rămân de regulă intacte. Recomandăm totuși backup înainte. Datele pot fi afectate la resoftare, schimbare memorie sau defecte grave pe placă — te anunțăm din timp. Nu cerem parola decât dacă e nevoie pentru teste, cu acordul tău.

Rămâne Face ID / amprenta după schimbarea ecranului pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Face ID (iPhone) e pe modulul TrueDepth, nu pe ecran: la o schimbare corectă de display rămâne funcțional, dacă senzorii nu au fost loviți. Amprenta în display (Samsung și altele) se testează după montaj; uneori e nevoie de calibrare. Dacă senzorul e deteriorat, îți spunem înainte de a închide telefonul.

Merită reparat un Alcatel OneTouch Fierce 2 sau e mai bine unul nou?

Merită când restul aparatului e sănătos (cameră, rețea, placă) și reparația e clar sub costul unui model similar nou. Display, baterie, mufă și capac sunt de obicei reparații rentabile. Dacă placa e grav afectată sau suma trece de jumătate din valoarea de înlocuire, îți spunem transparent opțiunile — inclusiv să nu repari.

Pot veni fără programare cu un Alcatel OneTouch Fierce 2 și pot aștepta în service?

Da. Walk-in e binevenit în program (luni–vineri 10:00–19:00, sâmbătă 10:00–14:00). Pentru piese rare, un WhatsApp înainte ajută să verificăm stocul. La reparații scurte (baterie, mufă, display pe stoc) poți aștepta în laborator; îți spunem durata estimată după verificare.

Diagnosticul pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 este gratuit?

Constatarea costă 50 lei dacă nu repari la noi. Dacă rămâi în service-ul QuickGSM și faci reparația, costul constatării este acoperit de intervenție. Primești cauza, opțiunile și tariful înainte să începem.

Alcatel OneTouch Fierce 2 a căzut în apă — ce fac?

Oprește-l imediat, nu îl încărca și nu îl pune în orez sau la căldură. Adu-l cât mai repede la QuickGSM: deschidem, curățăm și evaluăm placa. Șansele scad după 24–48 de ore. Curățarea după lichid e contra cost și are riscuri pe care ți le explicăm înainte.

Bateria e umflată pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 — e urgent?

Da. Nu apăsa pe ecran sau carcasă și nu încărca telefonul — e risc de scurt și de incendiu. Adu-l cât mai curând la QuickGSM pentru înlocuire controlată a acumulatorului. Capacul bombat sau ecranul ridicat sunt semne clare.

Display-ul e spart dar merge — pot amâna reparația pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Poți, dar fisura se extinde, poate tăia, lasă praf/lichid înăuntru și poate strica touch-ul sau panoul. Folosește o husă/folie temporară și nu apăsa pe zona spartă. Prețul crește dacă se deteriorează și display-ul intern, nu doar sticla.

Se pierde etanșarea IP după reparația unui Alcatel OneTouch Fierce 2?

Da, după deschiderea carcasei etanșarea declarată de producător (IP67/IP68) nu mai poate fi garantată integral. La QuickGSM remontăm cu grijă și testăm funcțiile, dar rezistența la apă rămâne redusă față de aparatul sigilat din fabrică. Evită lichidele după orice intervenție care implică deschidere.

Pot trimite un Alcatel OneTouch Fierce 2 prin curier?

Da. Ridicare și retur prin DPD, dus-întors 50 lei. Nu trimitem curierul până piesa nu e în service. Ambalează telefonul bine, fără încărcător obligatoriu (decât dacă defectul e la încărcare). Detaliile sunt pe pagina Livrare.

Capacul spate crăpat pentru Alcatel OneTouch Fierce 2 afectează încărcarea wireless sau camera?

Da, poate: muchii tăioase, praf la cameră, interferențe la încărcare wireless și risc de umezeală. Nu e doar estetic. Înlocuim capacul în laborator, cu aliniere la cameră; dacă e spart și geamul obiectivului, îl tratăm în aceeași vizită. Tariful orientativ pentru capac spate: Cerere ofertă.

Cât costă geamul camerei vs tot modulul pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Dacă e fisurat doar geamul și poza e încă bună, schimbăm geamul — e mai ieftin. Pete, focus mort sau un obiectiv din setul multi-cameră defect cer modulul complet. Geam cameră: Cerere ofertă; modul cameră spate: Cerere ofertă. Diagnosticul evită să schimbi camera întreagă degeaba.

Ce aduc cu mine când vin cu un Alcatel OneTouch Fierce 2 la service?

Dispozitivul și, dacă defectul e la încărcare, cablul/încărcătorul. La revenire în garanție: certificatul / fișa de service. Parola nu e obligatorie; o cerem doar pentru teste, cu acordul tău. Backup-ul îl faci tu înainte, dacă e posibil.

Reparați un Alcatel OneTouch Fierce 2 fără să-mi spuneți prețul înainte?

Nu. Îți comunicăm cauza, opțiunile (original / aftermarket), costul și timpul estimat. Intervenția costisitoare începe doar după confirmarea ta. Unde în catalog apare „Cerere ofertă”, tariful depinde de complexitate sau de sub-varianta piesei.

Sunt finale tarifele afișate pentru reparații pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

Unde apare un preț în lei, e orientativ pentru varianta listată. „Cerere ofertă” înseamnă că tariful depinde de complexitate sau de sub-varianta piesei — primești estimare înainte de execuție. Pentru intervenții costisitoare, execuția începe după acordul tău explicit.

Ce garanție primesc pentru reparația pentru Alcatel OneTouch Fierce 2?

QuickGSM oferă garanție de 90 de zile pentru lucrare și pentru piesele montate, de la data predării — detaliile sunt pe fișa de service. Dacă revii în garanție, adu dispozitivul și certificatul; diagnosticul e prioritar.

Este necesar backup înainte de predarea unui Alcatel OneTouch Fierce 2?

Recomandăm backup complet înainte de intervenții care implică memorie sau resetări software. După deschiderea carcasei, etanșarea IP declarată de producător nu mai poate fi garantată integral.

Note importante